Zatražite ponudu

Do kuće bez muke -2.dio

Arhitekt

Nakon toga je potrebno odabrati ovlaštenog arhitekta, koji će Vam moći na kvalitetan način prezentirati projekt kuće i uputiti Vas u cjelokupnu proceduru ishođenja potrebne dokumentacije od Građevinske do Uporabne dozvole.
Projekt obiteljske kuće

Projektiranje obiteljske kuće je u našem arhitektonskom studiju najčešći posao i imamo dugogodišnje iskustvo (arhitektonski studio radi kontinuirano od 1995. godine. Do 2008.godine radi pod nazivom G&B d.o.o., a onda se osniva nova tvrtka Arhitektonski studio G&B d.o.o. u koju prelaze svi zaposleni).
Radili smo projekte od najjednostavnijih obiteljskih kuća prema kataloškim predlošcima, koje smo doradili i prilagođavali investitorovim željama, pa sve do zahtjevnih obiteljskih kuća na jako strmim terenima ili do velikih obiteljskih kuća, koje su velike poput malih hotela (1.200 m2 neto površine).

Ovisno o zahtjevima investitora se radi jedno, dva ili tri idejna rješenja iz kojih se mogu vidjeti mogućnosti parcele, a za najsloženije kuće se radi maketa.

Sve projekte radimo u 3D programu. Prednost toga je da se odmah projektira trodimenzionalno i investitoru se u svakom trenu može prezentirati oblik kuće, uklapanje u teren, šetnja kroz kuću i oko kuće, te

Dobra suradnja investitora, arhitekta i izvođača su preduvjet za kvalitetnu kuću.

Kataloške kuće

Iskustvo u razradi kataloških prijedloga obiteljskih kuća je takvo da je gotovo uvijek potrebno doraditi i prilagoditi rješenja prema parceli i potrebama investitora.
Tlocrti , pročelja i presjeci prikazani u katalozima, zajedno s kvadraturama svake prostorije daju potrebne podatke na temelju kojih investitor može donijeti odluku.
Školski primjeri primjene tipskog rješenja iz kataloga je bio kod jednog poznanika koji me zamolio da mu pomognem oko nekih rješenja u projektu po kojem je dobio Građevinsku dozvolu za vikendicu na Mrežnici. Naime jedan kolega je katalošku kuću smjestio na parcelu, bez toga da je posvetio pažnju, najvažnijoj stvari za vikendicu, a to je vizura ili „pogled“. Kuća je bila okrenuta tako da iz boravka gledamo prema šumi, a ne prema Mrežnici.
Dobra strana kataloških kuća je to da investitori razmišljaju o kući koja bi njima odgovarala, o broju prostorija, o ukupnoj kvadraturi, o tipu krova i veličini otvora i na taj način nam brže dolazimo do rješenja u projektiranje kuće.
Uštede u projektiranju su relativno male (oko 10 %) od normalne usluge izrade projekta obiteljske kuće, a opet nismo sigurni da smo dobili najbolje rješenje.

Bolje rješenje je da nam investitori šalju fotografije kuća i unutarnjeg rasporeda koji im se dopadaju

Ishođenje građevinske dozvole

Prosječno vremensko trajanje radnji i postupaka u postupku ishođenja građevinske dozvole:
- 45 dana za izradu idejnog projekta,
- 30 dana za ishođenje posebnih uvjeta,
- 45 dana za izradu Glavnog projekta,
- 90 dana za ishođenje potvrda Glavnog projekta i Građevinske dozvole,
- 30 dana za ishođenje pečata pravomoćnosti,
Prema prikazanom trajanju proizlazi da je oko 240 dana potrebno da bi se počelo s gradnjom.


Važno je napomenuti da ako na parceli postoji starija kuća, treba na Gradskom zavodu za katastar ishoditi Uvjerenje o izgrađenosti prije 15.02.1968. To je dokaz o legalnosti kuće i tim Uvjerenjem se može izvršiti upis u Zemljišne knjige.
U slučaju da se radi zamjenska kuća, obujam stare kuće se odbija od novoplanirane. Komunalni i vodni doprinos se plaća samo za razliku obujam.

U slučaju gradnje zamjenskog objekta, potrebno je izraditi projekt uklanjanja.
U slučaju da se za postojeću kuću ne može ishoditi gore navedeno uvjerenje, a želi se graditi nova kuća ili dogradnja, potrebno je prvo legalizirati postojeću kuću. Ako je to uopće moguće, jer se mora utvrditi da li odgovara propisima GUP-a.

Imovinsko-pravno stanje parcele treba biti uredno.

Geometar treba utvrditi da li se stanje u katastru poklapa sa stanjem u zemljišnoj knjizi.

Parcela treba ima pristup na dovoljno široku javnu prometnicu i da postoji mogućnost priključka na elektroopskrbnu mrežu. Može se napraviti rješenje bez priključka na elektroopskrbnu mrežu , ali u tom slučaju treba predvidjeti sustav fotonaponskih modula s akumulatorima.

U slučaju da ne postoji gradski vodovod i kanalizacija, moguće je crpiti vodu iz bunara, a kućnu odvodnju spojiti na sabirnu jamu. Kada nema gradskog plinovoda moguće je na parceli postaviti spremnik ukapljenog plina.